gallery/p. bloom,to tylko dzieci, smak słowa
gallery/psychodrama w psychoterapii, gwo

Czym jest psychodrama w psychoterapii?

 Psychodrama to technika terapeutyczna, ale też metoda służąca rozwojowi. Ma ona na celu redukcję napięcia, którą osiąga się dzięki działaniu.

    Uczestnik nie opowiada o swoich uczuciach, ale przeżywa dane emocje tu i teraz. Próbuje także zrozumieć swoje zachowanie, motywy, role czy postawy. 

 

gallery/uratuj_mnie

"Uratuj mnie!" jest niejako spowiedzią 
z myśli i czynów cierpiącej na pograniczne zaburzenie osobowości (Border Personality Disorder) Rachel Reiland. Była pacjentka doktora Padgetta motywuje do leczenia farmakologicznego, ale przede wszystkim psychoterapeutycznego. Pokazuje, że nawet w przypadku tak skomplikowanego zaburzenia jak BPD można mieć nadzieję na poprawę jakości życia. Należy jednak samemu podjąć decyzję o walce z największym wrogiem, z samym sobą...

 

 

gallery/mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem

 

 

    "La Luna", to krótkometrażowy film animowany opowiadający o obrzędzie wtajemniczenia i relacjach międzypokoleniowych. Rzecz dzieje się w nocy, na wodzie, w blasku gwiazd, część właściwa odbywa się nigdzie indziej jak na... księżycu.  Każdy z elementów filmowej scenografii jest symbolem magiczności, tajemnicy i nieświadomości. Niosą one także ze sobą znaczenie życia i śmierci. 

     Syn, ojciec i dziadek płyną razem na małej łódeczce, wokół nich rozciąga się jedynie wielka przestrzeń. Są skazani na własne towarzystwo. Takie sytuacje nie zdarzają się często. Na co dzień jesteśmy pod obstrzałem wielu bodźców, naszą uwagę rozprasza praca, Internet, telefony komórkowe, programy telewizyjne i licznie otaczające nas, w zasadzie niepotrzebne, przedmioty.  Bohaterowie siedzą w ciszy, ale ich milczenie nie jest trudne do zniesienia. Ono łączy. 

 

 

 

 

gallery/żegnaj panie muffinie
gallery/img_20160831_172652

Aschenputtel, inaczej żyjąca wśród popiołów.

    Zapewne każdy zna baśń o Kopciuszku. Bruno Bettelheim twierdzi, że jest to opowieść o rywalizacji pomiędzy rodzeństwem. Dzięki temu, iż rzecz dzieje się w świecie fantastycznym, młody czytelnik może przeżyć dręczące, choć nie zawsze uświadomione i zrozumiałe, uczucia i obudzić w sobie nadzieję na lepszą przyszłość. Jednocześnie autor podkreśla, że relacje z rodzeństwem...

 

 "Wstyd" Laury Walsh to prawdziwa historia o upadku człowieka. O ogromnym pragnieniu zapełnienia pustki i wielkim cierpieniu, które dotyka całą rodzinę. 

  Laura widzi początki swojego upadku w dzieciństwie.  Już wtedy zawsze chciała być w centrum zainteresowania. Wielkim ciosem była dla niej zmiana roli w rodzinie. Mała księżniczka stała się starszą siostrą. Była zazdrosna o uwagę jaką rodzice poświęcali jej rodzeństwu. Pomimo to w swojej rodzinie czuła się szczęśliwe. Później zaczęły się problemy..

 

 

gallery/wstyd

 Kiedy człowiek zaczyna odróżniać
dobro od zła? 

    Paul Bloom, wraz ze swoim zespołem badawczym, przedstawia w książce pt. "To tylko dzieci. Narodziny dobra
i zła" tezę, iż podstawy moralności nie są nabywane w toku socjalizacji. Niemowlęta mają swój wewnętrzny "zmysł moralny", czyli umiejętność odróżniania dobra od zła. Bloom twierdzi, że...

 

 

gallery/martha argerich. dziecko i czary; olivier bellamy

"Martha Argerich. Dziecko i czary"

    To opowieść ukazująca złożoność wielu aspektów życia słynnej pianistki-buntowniczki. Kobiety mającej skomplikowaną relację z matką, ale też niejasne czy też niełatwe związki partnerskie, małżeńskie i zawodowe. Początek kariery Marthy to spontaniczna gra, bez wcześniejszego przygotowania. Niespełna trzyletnia Argerich podejmuje wyzwanie rzucone jej przez kolegę z przedszkola i zaczyna grać kołysankę ze słuchu… bezbłędnie. 

 

 

Czy można pomylić żonę z kapeluszem? 

Olivier Sacks, brytyjski neurolog i psychiatra, napisał książkę, która opowiada o ludziach cierpiących na niezwykłe dolegliwości. To fascynująca narracja pełna współczucia, ciekawości i głębi. 

 

 

 

gallery/la luna pixar

Czy można oswoić śmierć?

    Książka pt. "Żegnaj, panie Muffinie" na swój sposób pomaga dzieciom zrozumieć, czym jest odejście ze świata żywych, pomaga pogodzić się z nadchodzącym końcem. Porusza wiele ważnych kwestii takich jak: choroba, ostatnie pożegnanie, niepewność związaną ze światem zmarłych, strach o życie dzieci, smutek po odejściu żony...

 

 

"Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

      Wiernych czytelników książek o Harrym Potterze łączy ogromna ciekawość, ale też ciągła nadzieja i oczekiwanie na kontynuację tej niesamowitej opowieści. Można tu zauważyć tęsknotę za dzieciństwem, swego rodzaju sentymentalne spojrzenie wstecz, niechęć do pożegnania z tym, co musi odejść. Fanom cyklu wydaje się towarzyszyć smutek spowodowany niespełnionymi marzeniami, które nie znalazły odbicia w rzeczywistości. Pragnienia, których wyrazem może być tak często obecny w internetowych memach motyw ciągłego oczekiwania na list z Hogwardu i zawód z powodu jego nieotrzymania...

 

gallery/harry potter i przeklęte dziecko
mądrość psychopatów kevin dutton

„Mądrość psychopatów. Lekcja życia pobrana od świętych, szpiegów i seryjnych morderców”

 

        To intrygująca, choć niepokojąca lektura, która pomimo zapewnień autora w pewien sposób zachęca do dostrzeżenia w psychopatii niezwykłego potencjału i cech charakteru, które warto zdobyć.

     Na samym początku Dutton stawia tezę, iż wszystkie choroby psychiczne, zaburzenia osobowości niosą ze sobą korzyści. Dzięki depresji jesteśmy bardziej skoncentrowani, dzięki nerwicy nigdy nie zapomnimy zamknąć drzwi, dzięki paranoi ostrożne czytamy umowy, dzięki psychopatii nie mamy wielu zmartwień. Autor wielokrotnie podkreśla, że nie reklamuje psychopatii, jednakże w sposobie jego narracji widzimy fascynację, uznanie i podekscytowanie. To lektura, która wyraźnie głosi, że cechy psychopatyczne są obecne w naszym życiu na co dzień, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy...

"Porządki miłości. Czyli być sobą i żyć swoim życiem" 

 

       To książka, która niesie ze sobą kilka życiowych prawd, ale przepełniona jest również niebezpiecznymi proroctwami, obietnicami odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania. Hellinger kusi tym, że wie; jest Wiedzącym, który kieruje Klienta ku odpowiedniemu porządkowi. Nie daje mu woli, rozumu, to on jest jego wysłannikiem i to on decyduje, co jest dobre, a co złe.

 

Czym są ustawienia rodzinne? Co proponuje swoim klientom słynny Bert Hellinger?

gallery/hellinger porządki miłości

"Porozumienie bez przemocy. O języku serca."

 

     Klasyka w literaturze psychologicznej. Niesamowita książka ucząca nas komunikacji, która nie krzywdzi, a jednocześnie jest skuteczna. Marshall B. Rosenberg twierdzi, zresztą słusznie, że rozmawiając z innymi ludźmi zwykle używamy pewnego rodzaju przemocy, wykorzystujemy drugiego człowieka do swoich celów. Rosenberg chciałby przywrócić nam zdolność do odpowiedniego odnoszenia się do siebie wzajemnie, chce nauczyć swoich czytelników komunikacji empatycznej...  

 

 

 

Porozumienie bez przemocy, Rosenberg
gallery/20706281_10155085078324121_428162406_o

"Wojna” Gro Dahle porusza trudny, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, temat rozwodu. Treść jej książki wydaje się być celowo przesycona rodzinnymi tragediami nie po to, żeby zaszokować, ale właśnie po to, by uwypuklić cierpienie. Chwilami czytelnik może mieć wrażenie przesytu z powodu nadmiaru tragicznych epizodów, jednakże scenariusze tej i wielu podobnych historii pisze życie, które nie ma umiaru w rozdawaniu złych kart. Odbiorca zapada się emocjonalnie wraz z bohaterką tekstu, smuci się, współczuje i jednocześnie chce walczyć o uwolnienie Inge od koszmarów wojny.