Olivier Sacks, brytyjski neurolog i psychiatra, napisał książkę, która opowiada o ludziach cierpiących na niezwykłe dolegliwości. To fascynująca narracja pełna współczucia, ciekawości i głębi.

       Książkę pt.  "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" możemy podzielić na trzy części. Pierwsza dotyczy dolegliwości spowodowanych poprzez neurologiczny deficyt lub nadmiar. 

Profesor Sacks opowiada między innymi o doktorze P., który  zatracił umiejętność  spostrzegania rzeczywistości w całości. Mężczyzna Rozpoznaje ją jedynie poprzez wyraźne cechy i schematy.
To właśnie dlatego nie potrafi rozróżnić twarzy znajomych i bliskich, nie rozpoznaje także samego siebie w lustrze. 

       Tę część książki stanowią również historie pacjentów z fantomami kończyn, ale też osób które przez chorobę Alzheimera straciły zmysł równowagi, a nawet umiejętność chodzenia w pionie. Poznajemy tu także Jimmiego, marynarza, który cierpi na utratę pamięci świeżej i na amnezję wsteczną. Christinę, programistkę komputerową, która straciła zdolność odczuwania pozycji ciała,
w związku z tym nie była w stanie nad nim zapanować. Panią S, po udarze nie była już w stanie dostrzegać lewej strony czegokolwiek (np. talerza). Ray, to perkusista z Zespołem Tourette'a, który nie chce całkowicie zlikwidować specyficznego zespołu tików, dlatego też leczenie farmakologiczne stosuje jedynie od poniedziałku do piątku, zaś w weekend "fruwa", czerpiąc z siły twórczej, jaką daje mu choroba. To także niezwykły przypadek 89-latki, u której uaktywniona Choroba Amora (syfilisu), spowodowała specyficzne zmiany w mózgu, kobieta ożywiła się i stała się szczęśliwsza.

       W drugiej części Sacks pisze o przypadkach balansujących na krawędzi normy i patologii, takich które można umieścić w okolicy wspomnień i wyobrażeń.  Nazywa to "potęgą wyobraźni i pamięci, która <<unosi>> kogoś w rezultacie nieprawidłowej stymulacji płatów skroniowych i układu limbicznego mózgu". Taką dolegliwością jest na przykład pojawiająca się nagle epilepsja muzyczna (natarczywie słyszana muzyka). To także mimowolne reminiscencje, sen na jawie, ale też zanik węchu lub odhamowanie i wzmocnienie tego zmysłu.

       W trzeciej odsłonie Sacks wspomina o swojej pracy z osobami upośledzonymi umysłowo, opisuje przypadki osób, które w zamian za defekty w  sferze wnioskowania i abstrahowania, rozwijają swoją wyobraźnię i pamięć konkretną. Wspomina tu o Rebece, dziewczynie cierpiącej na rozszczep podniebienia. Pomimo wielu znacznych deficytów uwielbiała poezję, narrację i świetnie rozumiała metafory i symbole. Martin, miał wyjątkową pamięć muzyczną, natomiast bliźniacy to geniusze liczbowi. Nie interesują ich obliczenia,  a raczej fenomen liczby, którą przeżywają na swój własny, wrażliwy sposób.

       Ksiażka Oliviera Sacksa to fascynująca opowieść o niezwykłych osobliwościach ludzkich. Warto po nią sięgnąć i zbliżyć się tajników działania naszego mózgu.

 

gallery/mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem